Merhabalar,

Bu yazımızda cep telefonunuz ile uzaktan VLC Player'ı kontrol etmekten bahsedicez. Olay çok basit. Vlc Player'ın ne kadar yararlı ve olumlu bir player olduğundan bahsetmeye bile gerek yok ama keşfettiğim en olumlu özelliklerinden biri paylaşıma açık olması.

Şöyle ki;

Vlc player, cep telefonları, browserlar, streamler için vs.. özel imkanlar sağlıyor. Yani cep telefonunuzdaki bir videoyu, vlc playerin oynadığı bir bilgisayarda otomatik olarak yayınlayabileceğiniz gibi; vlc playerin çalıştığı bilgisayarda otomatik olarak ses kontrolü, filmi ileri, geri sarma, sonraki filme geçme vs.. Vlc player üzerinden gerçekleştirdiğiniz tüm kontrollere imkan sağlıyor.

Bunun için yapmanız gereken işlem ise sadece şu;
Vlc Player'da Araçlar(Tools)> Seçenekler(Preferences) > Gelişmiş(All) kısmını aşağıdaki gibi seçmeniz yeterli.

Bu işlemi yaptıktan sonra programı kapatıp, açtıktan sonra http://127.0.0.1:8080 adresine girdiğinizde burada vlc player'ın browser tabanlı kullanımını görebilirsiniz.

Aynı zamanda telefonunuza herhangi bir "vlc player remote control" eklentisini indirmeniz gerekmekte.

Android için;
buradaki ücretsiz herhangi bir uygulamayı yükleyebilirsiniz.

Benim önerilerim;

  • VlcRemoteFree
  • Remote for VLC
  • VLC Direct Pro Free


Bunlardan herhangi birini kurduğunuzda zaten eğer aynı wireless üzerindeyseniz otomatik olarak bilgisayarınızı bulacaktır. Bulmazsa siz bilgisayarınızın IP adresini manuel programa tanıtabilirsiniz.

Aynı ağ üzerinde değilseniz de dış IP adresinizi ve port yönlendirmelernizi yaptıktan sonra browser üzerinden kontrol işlemini yine gerçekleştirebilirsiniz.