Evet, itiraf et başlığı okurken aklından geçen ilk cümlenin "ya bırak bu ayakları cep telefonsuz bir hayat olur mu ?" idi ama hele bi soluklan, sana anlatacaklarım var.

Cep telefonu gereksiz bir icat dersem muhtemelen Rabbim beni taş yapar çünkü Gsm operatörlerini benim kadar sömürmüş pek fazla insan tanımıyorum.

Avea'nın Aria olduğu dönemlerde 1 kontör ile herhangi bir numarayı arayıp, uyuyana kadar cep telefonuyla konuştuğum veya Vodafone'un Cep Aile, Cep Partner tarifelerinden yararlanıp bir ay içerisinde minimum 4000 mesaj attığım günleri hatırlıyorum ama gel gelelim ki artık cep telefonu kullanmıyorum.

Cep telefonu kullanmıyorum


Tamam iyi güzel de neden kullanmıyorum ve bu sürece nasıl geldim. Cep telefonu kullanmamanın artıları, eksileri neler ?

Öncelikle süreçten bahsedeyim;

Yukarıda da belirttiğim gibi normalde cep telefonunu en çok kullanan insanlardan biri bendim hatta şu anda bile 2 adet cep telefonum var ama evin içinde nerede olduklarını bulabilmem için öncelikle belediye ekiplerine haber vermem gerekiyor. Bu duruma kendi şahsi irademle geldim dersem yalan söylemiş olurum. İşin içinde tabii ki bi kırıklarını aldırdım kalbimin mevzusu yer almakta
[yt]YqEzjRRWI_E[/yt]
Bu kırıkları aldırdıktan bir süre sonra zaten mesaj atacağınız veya sürekli aramak durumunda kalacağınız pek insan kalmıyor. Hele aileniz yakınlarınızda ise değmeyin keyfinize. Size sadece online işlemlerde doğrulama kodu için cep telefonu kullanmak kalıyor.

Peki artıları ne? eksileri ne ?


Önce eksilerinden başlayalım;


  • Arkadaşlarınız sürekli olarak size haklı bir sitemde bulunuyor.
  • Birini aramak istediğinizde, acil aramanız gerektiğinde telefon, rehber gibi sıkıntılar çekiyorsunuz.
  • Online işlemler sırasında bankalar mutlaka güvenlik kodunu cep telefonunuza gönderiyor.


Olumlu yanları neler ?  • En önemlisi sürekli radyasyon yayan bir cihazla çok fazla içli dışlı olmuyorsunuz.
  • Arkadaşlarınıza "ya kusura bakma telefonu duymadım" şeklinde yalan söylemek durumunda kalmıyorsunuz.
  • Her ay yaklaşık minimum 20 TL'lik bir masraftan kurtuluyorsunuz.
  • Eğer arkadaşlarınız ile dışarı çıkacaksanız önceden net planlar yapıp, net mekanlar belirliyorsunuz.
  • Telefon sesi duyduğunuzda umursamıyorsunuz çünkü sizin olma ihtimali yok.
  • Şarj ne ya ?


Olumlu, olumsuz yönlerini saydık fakat şöyle bir durum var. Cep telefonları artık sadece cep telefonu değil aynı zamanda kamera,mp3 çalar, harici disk, bilgisayar.

Durum böyle olunca ben ve benim gibi düşünenlere "Sosyal medyanın cep telefonu kullanımını sıfıra indirerek gelişmesi" yönünde dua etmek kalıyor.

Tamam. Kabul ediyorum ha diyince cep telefonunu kimse hayatından silip atamaz ama bi düşün cep telefonu olmasa hayatın ne derece değişirdi ?