Mustafa Erdinç ZORBA kimdir ?Kimim ben ?


1987'de doğmuş ve bilgisayar ile çok küçük yaşlarda tanışmış, tanıştığı günden itibaren de bilgisayar üzerine herhangi bir eğitim almamış bilgisayar, internet ve güvenlik meraklısıyım.

Bilgisayar ile tanışma serüvenim;


Bilgisayarı ilk elime aldığımda ingilizceydi ve kapatmayı bulmak için yaklaşık 3 saat uğraşmak zorunda kalmıştım. (Hangi dahi başlat'a bilgisayarı kapatı koymayı düşünmüşse ellerinden öperim) O günden sonra da herhangi bir problemle karşılaştığımda problemi ezip geçmek yerine (bilgisayarı fişten çekmek gibi) çözüm üretmeye çalıştım. Bu merakım sayesinde de 13 14 yaşlarındayken birçok resmi kurumda Bilgisayar teknikerliği yapan kişilerin bilgisayarlarındaki problemleri düzeltip, bunu paraya çeviriyor; bilgisayarcıların yeni gelen donanımları kuramaması durumunda (Tv kartı vs..) teknik servisçilik yapıyordum.

Chat senin, ICQ benim;


Bu böyle bir süre devam ettikten sonra ister istemez internetle tanıştım. İlk tecrübem hemen herkesin olduğu gibi IRC ile oldu. Bir süre sonra arkadaşlarımla kendi serverımızı açmaya karar verdik. Açtık, 1 haftalık bir süreçte çok güzel bir hit yakaladığımızda ise hosting aldığımız firma domainimize el koydu :/

Ben istemedim, beni hack'e sürüklediler


Nedir, ne yapılır bilmediğimiz için mecbur sessiz kaldık o günden sonra da işin güvenlik ve hacking kısmı ile ilgilenmeye başladım. İllegalite bir yerde tatlı geliyordu. Çünkü küçük yaşlarda kendi küçük egomu tatmin edebiliyordum ama büyüdükçe tatmin olma seviyem de genişliyordu. Sonuçta büyük sistemlere sızıp, başımızın adli olarak belaya girmesine ramak kaldığını fark edince de mecburi bir şekilde olayın illegal kısmından kendimi tamamen soyutlayıp, bildiklerimi legal platformlardan aktarma kararı aldım ki bu tarih de yaklaşık 2009 yılına denk geliyor :)

Gri şapkaya geçiş;


Kendimi pazarlama konusunda pek iyi değilim. Bu sayfayı da sitem açıldıktan 4 yıl sonra siteme eklemiş olmam bunun bariz bir örneği. İllegal olarak Dünyanın en büyük firmaları ve sunucularına sızdım fakat bunları kendi güvenliğim için formal yoldan doğal karşılarsınız ki açıklayamıyorum :) , legal olarak da bir çok e-ticaret sitesi, banka ve firmalara güvenlik üzerine tavsiye veya hizmette bulundum fakat bunları da aramızdaki gizlilik anlaşmalarından dolayı belirtemiyorum.
Menüdeki güvenlik kısmından zaten daha önce paylaştığım güvenlik ile ilgili konulara ulaşabilirsiniz.

Yeteneklerim neler ?


Bunun dışında asıl yaptığım iş ise; yazılım geliştirme.
Php, html, css, javascript konusunda son derece iyi olup, c# ile geliştirdiğim birkaç proje bulunmakta. Kendi blogum dahil olmak üzere bugüne kadar 10'larca yazmış olduğum forum, blog ve e-ticaret scripti mevcuttur. Temel olarak internet reklamcılığını sevmekle birlikte elimden geldiğince her konuyla ilgilenmeye çalışırım. Diyaliz teknikerliği sertifikam, elektrik teknisyenliği, elektronik haberleşme teknikerliği diplomalarımın yanında şu anda ikinci üniversite kapsamında Marka iletişimi üzerine okuyorum.

Bizim web sitesini hackleyebilir misin ?


Güvenlik üzerine ise yaklaşık 12 senelik bir birikimim var. Dolayısıyla bir web sitesine girdiğimde o siteye herhangi bir test uygulamadan bile gezerken olası açıkları tahmin edebiliyorum. Server konusunda ise yaklaşık 10 yıldır kendi sunucularımı kullanıyorum dolayısıyla hosting, dedicated güvenliğinden, datacenter güvenliğine ve güvensizliğine kadar bir çok konuda bilgi sahibiyim. (fırsat buldukça bunlarla ilgili dökümanlar yayınlıyorum)

Bonibon karşılığında çalışır mısın ?


Herhangi bir konuda iletişime geçmek, tavsiye vermek, tavsiye almak isterseniz [email protected] adresinden bana mail ile ulaşabilirsiniz.

Not: Askerliğimi yapmış olmam nedeniyle, helal süt emmiş hanımların atacağı mailler öncelikli cevaplanacaktır :/