Merhabalar,

Bu yazımda kısaca Linux'da Vmware kurulumundan bahsedicem.

Aslında zor bir tarafı yok fakat kurulum sırasında kimi zaman hatalarla karşılaşılıyor. Bunlardan en fazla yaşanan ise vmware kurulumu sırasında vmware-installer: Permission denied uyarısı.

vmware-installer: Permission denied hatasını nasıl geçicez ?


Normalde olay çok basit gibi gözüküyor terminalde chmod +x yaparak geçebiliriz şeklinde düşünüyorsanız yanılıyorsunuz çünkü asıl problem gerekli yetkinin olmaması değil, tmp dizinine yazma izninizin olmamasından kaynaklanıyor.

Tmp'e root yetkisiyle yazma izni olmaması biraz garip ve saçma gelebilir ama asıl durum yazma izni değil execute izni olmamasından kaynaklanıyor.

Linuxun son sürümlerinde(tam hangi versiyondan itibaren başladı bilmiyorum) rootkit ve backdoor kurulumunu engellemek amaçlı tmp dizininden execute yetkisi kaldırıldı.

Bu sayede sunucularda remote exploit çalıştırılma konusun bir nebze önüne geçilmiş oldu. Bildiğiniz tmp dizinine her kullanıcının yazma yetkisi var bu bir güvenlik zaafına neden oluyordu.

Her neyse peki vmware kurulumu için tmp dizinini nasıl executable yapıcaz ?

Çok basit remount ederek.

Bunun için terminalde.
mount -o remount,exec /tmp


Yazmanız yeterli. Bu işlemi yaptıktan sonra tmp dizininiz executable olacaktır ve .bundle uzantılı kurulum dosyanızı çalıştırabileceksiniz.

Hala çalıştıramıyorsanız .bundle uzantılı dosyaya;
chmod +x dosya_adi.bundle


Şeklinde execute yetkisi verebilirsiniz.

İşlemi gerçekleştirdiniz, vmware kurulumunu tamamladınız ve tmp dizinini tekrar güvenli hale getirmek istiyorsunuz.

Geri dönüşü aynı şekilde çok basit.
mount -o remount,noexec /tmp


Komutuyla tmp dizininin execute iznini tekrar kaldırabilirsiniz.