Merhaba arkadaşlar bu yazımda sizlere Tumblr'ın ne olduğunu, tumblr'ın ücretli olup olmadığını ve nasıl kullanıldığını açıklamaya bu konuda sizlere yardımcı olmaya çalışacağım.

Buradan ücretli tumblr temalarını, nasıl ücretsiz kullanıldığını öğrenebilirsiniz.

Tumblr Ücretli mi ?


Biz Türk internet kullanıcıları için en önemli konu tabii ki bu. Öncelikle şunu açıklığa kavuşturalım ki Tumblr tamamen ücretsiz hizmet veren bir servistir.

Tumblr Nedir ?


Tumblr nedir bunu tanımlayacak olursak;
Tumblr; facebook,twitter ve benzeri gibi sosyal paylaşım platformların biraz geliştirilmiş ve fonksiyonlaştırılmış halidir.

Nasıl yani diyecek olursanız;
Örneğin facebook'ta bir iletiyi tüm arkadaşlarınıza paylaşabiliyorsunuz veya twitter'da 140 karakter ile sınırlı olarak bir şey paylaşabiliyorsunuz.
Tumblr'da ise limit olmadan sizi izleyen tüm kullanıcılara video,resim,metin,konuşma paylaşabiliyorsunuz.
Tüm bunlara ek olarak eğer paylaştığınız bir metin'in sonunda soru işareti var ise paylaşım yaptığınız kişilere soru sormuş oluyorsunuz ve sizi izleyen kişiler yorumlarla size cevap verebiliyorlar.

Tüm bunların yanında çok güzel ve gelişmiş bir yorum ve paylaşım sistemi var.
Örneğin bir gönderiyi siz paylaştınız. Siz paylaştıktan sonra sizin paylaşımınızı tekrar biri paylaştığında. Gönderiyi ilk paylaşan kişinin siz olduğunuzu otomatik olarak belirtiyor.

Tumblr nasıl kullanılıyor ?


En kolay kısmı ise bu. Tumblr'ın kullanımı tahmin ettiğinizden basit. Üye olduğunuzda size özel bir site adresiniz oluyor. Örneğin kullanıcı adınız merdincz diyelim. Otomatik olarak size özel olarak merdincz.tumblr.com diye bir alan adı oluşuyor ve sizin paylaştığınız tüm gönderiler otomatik olarak tüm internet alemi tarafından. merdincz.tumblr.com adresine girilerek erişilebiliniyor. Bunun yanında dilerseniz yani kendinize ait bir domain, site adınız varsa örnek veriyorum merdincz.com şeklinde. Bu adresi de tumblr'a yönlendirip direk tumblr üzerinden kullanabiliyorsunuz.

Tumblr'ın kullanımından bahsediyorduk.
Aslında bahsedilecek pek fazla bir şey yok. Herhangi bir kullanıcının gönderilerini takip etmek istiyorsanız onun sitesinde sağ üst köşede bulunan Takip Et butonuna basmanız yeterli. Bu sayede o kullanıcının tüm gönderileri siz tumblr'da oturum açtığınızda dashboard adı verilen ekranda gözükecektir. O ekran aracılığıyla dilerseniz o kişinin paylaştığı herhangi bir gönderiyi yeniden paylaşabilir, yorum yapabilirsiniz.

Bunun yanı sıra tumblr'da kullanıcıların size soru sormasını aktifleştirmek istiyorsanız yapmanız gereken işlem. Tumblr'da oturum açtıktan sonra Yukarı'da bulunan kullanıcı adınızı tıklıyorsunuz.
Sağ tarafta bulunan Ayarlar butonuna tıklıyorsunuz
Adres'in www.tumblr.com/blog/kullanici_adiniz/settings şeklinde olması gerekiyor.
Buraya girdiğinizde Sor alanı altındaki Kişilerin soru sormasına izin ver ve Anonim sorulara izin ver seçeneklerini işaretlerseniz internette gezinen herhangi bir kimse kullaniciadiniz.tumblr.com/ask adresine girerek size soru sorabilir.

Burada o kadar tumblr'ı anlattım fakat ben tumblr'ın çok aktif bir kullanıcısı değilim. Sadece bildiğim konularda sizlere yardımcı olmaya çalıştım. Dilerseniz aklınıza takılan herhangi bir soruyu [email protected] adresine mail atarak sorabilirsiniz.
Son olarak tumblr sitenizin görünümünün güzelleşmesini istiyorsanız, yani template'inin değişmesini istiyorsanız. buradan konuyla ilgili destek alabilirsiniz.