Merhabalar arkadaşlar,

Daha önce aslında tumblr hakkında genel bir makale yayınlamıştım. Tumblr Nedir, Tumblr Ücreli midir, Tumblr'da neler yapılabilir şeklinde detaylı bilgiler vermiştim. (ilgili tumblr nedir makalemi okuyabilirsiniz)

Buradan ücretli tumblr temalarını, nasıl ücretsiz kullanıldığını öğrenebilirsiniz.

Tumblr kullanıcılarının yaptığı bir çok yorum, sorduğu bir çok soru (gerek mail, gerek yorum) beni farklı bir açıklama yapmaya daha yöneltti.

Tumblrda ve tumblr'ını twitter'a indexlemiş kişilerin çoğunda tek bir cümle var;

Tumblr ücretli, kullanmayınPeki bunun amacı nedir ?

İnsanlığın doğasında olan bir psikoloji bu. Değer verdiğiniz bir şarkının çok fazla kişi tarafından bilinip bunun kaba tabirle ayağa düşmesini istemezsiniz. Çok sevdiğiniz elit mekanın fazla kişi tarafından öğrenilip, kalitesini yitirmesini istemezsiniz.

Tumblr ücretli, geyiği de tam olarak buradan gelmekte.

Kullanıcıların büyük bir kısmı bu yapının çok fazla insan tarafından bilinip, kirlenmesinden korkuyor.

Günümüzde sosyal medyanın hatta sosyal hayatın büyük bir kısmının internet üzerinden yaşandığını düşünürsek bu kullanıcıların istekleri tabii ki mantıksız ama kendi kurdukları topluluğun kalitesini, yapısını kaybetme korkusunu da anlayışla karşılıyorum.

Burada bilmemiz gereken Tumblr'ın tamamen ücretsiz olduğu konusudur.

Tumblr özünde ücretli mi ? Ücretsiz ama bazı şartlar altında Tumblr sizden ücret talep edebilir.

Hangi şartlarda Tumblr ücretli ?


Tumblrda bildiğiniz gibi arayüzü özelleştirme seçenekleriniz var. Bunun için tumblr size ücretsiz tema/arayüzler sunsa da üst düzey temalardan birini kullanmak istiyorsanız ücret ödemeniz gerekmekte. (konuyla ilgili tumblr temalarını ücretsiz kullanma dökümanımı inceleyebilirsiniz) veya Tumblr'da bir içeriği öne çıkartıp, herkes tarafından görünmesini istiyorsanız ücret ödeeniz gerekmekte.

Peki Tumblr'da içeriği öne çıkartmaktan kasıt nedir ?

Bildiğiniz gibi facebook'ta da olan bir durum. Herhangi bir gönderiyi, iletiyi, mesajı, resmi herkesin görmesini istiyorsanız yani bir nevi reklam vermek istiyorsanız bunun bedelini ödemeniz gerekmekte. Twitter ise bunu hashtag üzerinden yapmakta.

Bu bağlamlar altında baktığımızda Facebook ve Twitter nasıl ücretsizse, Tumblr'a reklam vermek istemediğiniz sürece Tumblr da tamamen ücretsiz.

Siz kişisel bir internet kullanıcısı olup, sadece makale, yazı, resim, müzik paylaşmak isterseniz. Tumblr için herhangi bir ücret ödemek durumunda kalmazsınız.

Aksi durumlar olsa dahi merak etmeyin Tumblr'ın evinize fatura gönderebilme veya haberiniz olmadan sizden para alabilme gibi bir yeteneği yok. Bu yüzden güvenle kullanabilirsiniz :)