Merhabalar Arkadaşlar,

Bu yazıda sizlere tumblr'a kendi domaininizi nasıl ekleyeceğinizi açıklamaya çalışacağım.

Öncelikle domain nedir kısa bir şekilde bahsedeyim.

Domain Nedir ?


Tumblr.com özet ile domaindir. Yani sizi IP ve port tantanasından uzaklaştırıp bir web sitesinin bağlı bulunduğu web servera sizi name serverlar aracılığı ile yönlendiren adrestir. merdincz.tumblr.com bir subdomain yani alt domaindir.

Tumblr tüm kullanıcılarına subdomaini ücretsiz olarak sağlamakla birlikte dileyen kullanıcılarına kendi domainleri altından hizmet alabilme şansı tanımaktadır.


Bu nasıl oluyor peki ?

Herhangi bir domain firmasından (Godaddy, namecheap, publicdomainregistry, ihs, isimtescil vs..) bir domain alıyorsunuz. Örneğin merdincz.com.

Aldığınız bu domainin domain panelinden aşağıdaki işlemleri yapmanız yeterli.

Domain Panelinize girdikten sonra, Edit DNS Zone dediğinizde @ işaretli bir A kaydı göreceksiniz.

Bu A kaydının karşısında mevcut sitenizin bulunduğu IP adresi yazacaktır. Buradaki IP adresini düzenleyip 66.6.44.4 şeklinde değiştireceksiniz.

Bu değişikliği yapıp, kayıt ettikten sonra sıra geliyor Tumblr üzerindeki ayarlara.

Tumblr.com'a kendi hesabınız ile giriş yaptıktan sonra;

Ayarlar kısmına geçip, Sol en altta bulunan kullanıcı adınıza tıklıyorsunuz,
Gelen ekranda sağ tarafta "Özel bir alan adı kullan" seçeneğini işaretleyip Kaydet diyorsunuz.

Dilerseniz Ayarları Test Et diyebilirsiniz ama domain yönlenmesi zaman alabilen bir iş olduğu için yeni ayarlarınızı tumblr'ın ayarlarınızı algılayamama ihtimali var. Domain panelinizde A kaydınızda ip değişikliğini yaptıysanız işleminiz gerçekleşmiştir.

Doğru bir şekilde test etmek için ise;
intodns.com/domainadi.com adresinden A kaydınızın karşısındaki IP adresine bakıp, yönlenmenin gerçekleşip, gerçekleşmediğini öğrenebilirsiniz.

Bilgisayarınızda cacheleri temizleyip, yeni ayarları okutmak için ise. Başlat > Çalıştır'a cmd yazdıktan sonra gelen ekranda ipconfig /flushdns yazmanız yeterlidir.