Not: Döküman 2013 yılında yazılmış bulunmaktadır, 2015 yılında konuyla ilgili WhatsApp bir güncelleme yayınlayıp, arama özelliğini aktifleştirmiştir. Konuyla ilgili dökümanıma buradan ulaşabilirsiniz.

Merhabalar,

Bugün sizlere WhatsApp ile ilgili bir kaç ipucu ve teknik bilgi vermeye çalışıcam.

Öncelikle her zaman olduğu gibi WhatsApp nedir ?

WhatsApp: kullanıcılarına internet üzerinden her türlü platform aracılığı ile mesaj, resim, konum, sesli mesaj, video gönderme seçenekleri sunan, neredeyse her platformda çalışabilen internet tabanlı bir uygulamadır.

Peki ne işe yarar ?

Sizin internet bağlantınızı kullanarak telefon defterinizde kayıtlı olan kişilere (whatsapp yüklü ise) mesaj gönderme, alma işine yarar.

WhatsApp ile arama yapabilir miyiz ?


WhatsApp ile arama ne yazık ki yapamazsınız, uygulama üzerindeki arama tuşu: rehberinizdeki kayıtlı numarayı, kullandığınız operatör üzerinden arama işine yaramakta.

Bunun yerine WhatsApp aracılığı ile sesli mesaj gönderebilirsiniz. Elbette bu telefon görüşmesi ile aynı olmaz ama acil durumlar için etkili bir çözümdür.

WhatsApp ile mesaj gönderdiğinizde, gönderdiğiniz mesajın yanında yeşil bir ok (check) işareti görürsünüz. Bunun anlamı göndermiş olduğunuz mesajın whatsapp serverlarına sorunsuzca iletildiğidir. Bu çizgiden iki adet var ise. Göndermiş olduğunuz mesaj, karşı taraf tarafından okunmuş demektir.

Bu uygulamayı kullanan kişilerin en çok şikayet ettiği konulardan biri okundu bilgisi diğeri ise son görülme zamanı bilgisi.

WhatsApp'ta son görülme bilgisini nasıl kaldırabiliriz ?


Çok basit. WhatsApp uygulamasında;
Ayarlar > Sohbet Ayarları > Gelişmiş > Son Görülme Damgası > kapalı bilgisini seçmeniz durumunda: profiliniz tıklandığında "son gorülme" bilgisi gözükmeyecektir.

Bu özellik Android uygulamasında bulunmamasına rağmen ios uygulamasında yer almaktadır.

Bu seçeneğin tek kötü yanı ise 24 saatte bir ilk haline dönmesi. Yani 24 saatte bir seçeneği kapalı konumuna getirmeniz gerekmektedir.

Peki cep telefonundan ücretsiz arama nasıl yapabiliriz ?


Bunun için şu anda en uygun ve iyi uygulama viber.

Viber ile WhatsApp'ta yapamadığınız ücretsiz telefon görüşme olayını gerçekleştirebilirsiniz. Sonuç itibarı ile sizin internet bağlantı hızınızı kullandığını düşünürsek ses kalitesi yeteri kadar iyi değil ama zor durumlar için işinizi görecektir.

Viber ile WhatsApp arasındaki fark nedir ?


Viber; İnternet üzerinden arama yapmanıza olanak tanımaktadır, WhatsApp'ta ise böyle bir özellik bulunmamaktadır.

WhatsApp'ta video, resim, sesli mesaj gönderebilirsiniz ama Viber'de sadece resim gönderebilirsiniz.

Viber ücretsizdir, WhatsApp ise sadece ilk yıl ücretsizdir.