Merhaba arkadaşlar,

Bu yazımda sislere Google Authenticator yardımıyla Linux sunucularınıza nasıl çift katmanlı doğrulama (Two step authentication) seçeneğiyle oturum açmayı anlatmaya çalışacağım. Öncelikle;

Çift katmanlı doğrulama nedir ?


Bildiğiniz gibi günümüzde bankaların hemen hepsi çift katmanlı doğrulama işlemi gerçekleştiriyor. Öncelikle şifrenizle bankanın panelinde oturum açıyorsunuz (ilk katman), daha sonra tarafınıza bir SMS gönderiliyor (ikinci katman) ve ilgili SMS'i girdikten sonra bilgilerin size ait olduğu teyit edilip, oturum açtırılıyor. Bunun temel amacı şifrenizi bilen herhangi birinin sizin adınıza oturum açmasını önlemek.

Google'da yıllar önce bu işe el atarak yayımlamış olduğu uygulamayla Google hesaplarına giriş esnasında dileyen kullanıcılarına çift katmanlı oturum açma şansı tanımıştı. Facebook'da geçtiğimiz aylarda benzer bir duyuru yayınlayarak dileyenlerin çift katmanlı oturum seçeneğine geçebileceklerini iletmişti.

Peki sunucumuzda neden çift katmanlı oturum kullanmalıyız ?Normalde sunucu yönetimi yapan arkadaşların çoğu keylogger, trojan vs.. benzeri terimlere aşina olup, ne olduğunu bilen insanlardır dolayısıyla buna karşı önlemleri vardır ama kimi zaman bilgisayarlarımızı güvendiğimiz 3. kişilerle paylaşma durumumuz oluyor eş, arkadaş, dost gibi vs.. bu tür durumlarda onların atacağı yanlış bir adım neticesinde bilgisayarınıza zararlı bir yazılım yüklenebilir veya biri şifrenizi girerken görüp, daha sonra başka bir yerden giriş yapabilir. Bunu önlemek amacıyla kullanmalıyız.
Devamını Oku »