Merhabalar arkadaşlar,

Firefox uzun süre önce Shumway ismini verdiği ve flash playerın tahtına göz koyan bir yazılım geliştirdi ve test etmek isteyen kullanıcılarına test imkanı sundu (firefox Nightly gibi)

Firefox'un sitesinde duyurduğu son bilgilere göre ise shumway firefox 28 ile birlikte hayatımıza girecek.

Firefox 28 peki ne zaman çıkacak ? Normal takvime göre 18 mart 2014'den itibaren yüklenen ve güncellenen firefoxlarda Shumway aktif olarak gelecek.

Peki shumway nedir ?Kısacası yukarıda da belirttiğim gibi flash player'ın yerine düşünülen, browser yüklendikten sonra flash için herhangi bir ekstra uygulamaya gerek kalmadan flash videoları, oyunları oynatmayı amaçlayan bir yazılım.

Uzun süredir test etmeme rağmen (Firefox Nightly ile) açıkcası mevcut hali pek fazla içime sinmedi muhtemelen 18 marttaki sürüme kadar üzerinde daha fazla iyileştirme yapıp, stabil hale getirilecektir fakat 18 marttan sonra siz de shumway'den memnun kalmaz ve flash player'a dönmek isterseniz yapmanız gereken basit;

Öncelikle browserda adres kısmına about:config yazıp, enterlıyorsunuz.

Gelen ekranda Search kısmına shumway.disabled yazıp, aratıyorsunuz karşınıza aşağıdaki gibi bir ekran gelecek;Burada yapmanız gereken tek şey true kısmının üzerine çift tıklamak.

İlgili alan false olduğunda flash yerine shumwayi kullanıyorsunuz, true olduğunda ise "hayır ben flash player değil, shumway'i denemek istiyorum" demiş olup, shumway'i deniyorsunuz.

Daha sonra ilgili tabı kapatmanız yeterli, herhangi bir kaydet butonu vs.. bulunmamakta.