Merhaba arkadaşlar,

Bugün sizlere kullanıp, son derece memnun kaldığım bir Google hizmetinden bahsedeceğim. Konumuz başlıktan da anlaşılacağı üzere Google'ın page speed modülü. Normalde bildiğiniz gibi Google uzun süredir web masterlara yaptıkları sitelerin hızını ölçüp, ne tür optimizasyon yapması gerektiğine dair bilgi edinebileceği bir hizmet sunmakta. Page Speed Test hizmeti. Henüz haberiniz yoksa buradan erişip, kendi sitenizin web ve mobil platformlardaki hızını tespit edebilir, daha hızlı hale gelmesi için orada belirtilen önerileri kullanabilirsiniz.

Peki ben bunu yeni mi keşfediyorum ? Hayır, asıl bahsetmek istediğim apache ve nginx de kullanılabilen pagespeed modülü.

Bu modül de uzun zamandır kullanıma sunulmuş olmasına rağmen pek randımanlı çalışacağına inanmadığım, o eklentinin yaptığı işlemlerin büyük bir kısmını zaten manuel yaptığımı düşündüğüm için kurmaya açıkcası gerek duymuyordum daha önce kurup, sevmeyerek silmiştim; fakat 2 gün önce test etmek adına tekrar kurunca bir daha kaldırmamaya karar verdim.
Devamını Oku »