Html5 ile semantik webe geçmemizin ardından developerların hayatını kurtaran bir çok yeni özellik duyuruldu.

Şimdi ele alacağımız özellik sitemize google translate, bing translate gibi çeviri yapan servisler aracılığıyla giren kullanıcılarımız için özel isimlerin çevrilmesini engellemek.

Biraz daha anlaşılır olmak gerekirse isminizin Barış Özel olduğunu kabul edelim veya sitenizde herhangi bir yerde Barış Özel yazdığımızı kabul edelim. Google translate yardımıyla sitenizi İngilizce'ye çeviren bir kullanıcı için ilgili isim Special Peace şeklinde çevrilecektir, oysa bu sizin isminiz veya mahallenizin ismi veya özel isim. Bu kelimenin, cümlenin anlamını yitirmemesi gerekiyor. Bu durumda yardımımıza translate özelliği yetişiyor.

Herhangi bir element'te translate özelliğini no dediğimiz durumda ilgili element farklı bir dile çevrilmez.

Örneğin;


<p translate="no">Barış Özel</p>
<span translate="no">Barış Özel</span>
<div translate="no">Barış Özel</span>


Yukarıda gördüğünüz kullanım çeşitlerinden hiç birinde Barış Özel farklı bir dile çevrilmez. buradan bir örneğini kontrol edebilirsiniz.
Devamını Oku »


Merhaba arkadaşlar,

Html5 ile birlikte sizlerin de bildiği gibi bir çok input type'ı kullanımımıza sunuldu. Html5 ile birlikte kullanabileceğiniz yararlı input typeların listesine buradan erişebilirsiniz.

Input type date olduğunda bildiğiniz gibi mobil ve desktop araçlarda kolaylıkla tarih seçtirilebiliyor ama problem tarihin formatını değiştirememekten kaynaklanıyor.

Konuyla ilgili araştırmalarım sonucunda herhangi bir format seçeneği bulamadım ve aşağıdaki betiği kullanmaya başladım.
Devamını Oku »