Merhaba arkadaşlar,

Bu yazımızda size; mysqlnd cannot connect to MySQL 4.1+ using the old insecure authentication hatası ve çözümü hakkında bilgi vermeye çalışıcam.

mysqlnd cannot connect to MySQL 4.1+ using the old insecure authentication hatası nedir ?Bu hatayı ilk kez görüyorsanız muhtemelen daha önce mysql bağlantı türünden, mysqlnd yani mysql native driver'a geçmemişsinizdir. Php 5.3 ve üst versiyonlarında bildiğiniz gibi mysqli her halukarda kullanabiliyorsunuz hatta bildiğiniz gibi php 5.5.0 versiyonundan itibaren mysql bağlantı türüne desteği keseceğini bildirdi. Bu ne anlama geliyor ? Mysql_connect şeklinde bağlanıp mysql_* şeklindeki sorguları artık çalıştıramayacağınız anlamına geliyor.

Bunu öğrendiniz, serverınıza mysqlnd kurma kararı aldınız ve kurdunuz sitenizi açmaya çalıştığınızda bu hatayla karşılaşma ihtimaliniz yüksek demektir.

Peki çözümü ne ?
Devamını Oku »


Merhabalar arkadaşlar,

Burada sizlere yine linux ile ilgili bir konuda yardımcı olmaya çalışacağım.

Linux'da bildiğiniz gibi görev yöneticisi (taskmgr) kavramının karşılığı olarak putty üzerinden top komutuyla çalıştırabileceğiniz bir uygulama bulunmakta.

Bu komut sayede basit düzeyde linux üzerinde o anda çalışan program, uygulamaları görüp, müdahale edebiliyorsunuz ama bazı eksiklikleri var detay konusnda sıkıntıları var.

Dilerseniz man top yazarak konsoldan top komutunun kullanımını görebilirsiniz.

Burada sizlere anlatacağım görev yöneticisi ise htop top'un geliştirilmiş ve kullanımı daha kolay ve görsel hale getirilmiş versiyonu olarak görebilirsiniz.

Peki Htop nasıl kurulur ?


Devamını Oku »


Merhabalar,

Başlık biraz karışık ama bu yazımda size linux yüklü, interneti olmayan bilgisayarınıza, interneti olan bilgisayarınız üzerinden bağlanmayı anlatmaya çalışıcam.

Senaryo biraz karmaşık oldu ama Örneklersem daha rahat anlayacaksınızdır.

Bir datacenterdan iki adet server aldığımızı düşünelim. Bunlardan birinde internet bağlantısı olsun (server1), diğerinde internet bağlantısı olmayıp (server2), server1 ile ağ üzerinden birbirlerini gördüğünü düşünelim.

"Böyle bir yapıya neden ihtiyacım olsun ?" diye düşünüyorsanız şöyle özetleyeyim;

Biri database server olsun internete ihtiyacı yok, bu sayede hem daha güvenli hem verimli olur. Diğeri ise hosting serverınız olsun.

Bu şekilde daha netleşti değil mi?
Devamını Oku »


Merhabalar,

Bir önceki yazımda komut sistemi ekranında çalışan bir linux işletim sistemine (CentOS, Fedora, Red Hat vs..) desktop arayüzü kurmayı öğrenmiştik.

Şimdi ise desktop arayüzü kurduğumuz işletim sistemine vnc server kurmayı öğreneceğiz.

Vnc Server tam olarak ne işimize yarayacak ?

İnternet bağlantınızın olduğu her yerden bilgisayarınıza bağlanmanıza olanak sağlayacak. Özellikle serverlar için ise putty yerine desktop üzerinden işlem yapmayı tercih edenler için büyük avantaj.

Bilgisayarınıza teamviewer gibi farklı 3. parti bir yazılım kurmaktansa bence daha avantajlı ve daha güvenli.
Devamını Oku »


Merhabalar,

Uzun zamandır herhangi bir makale yazmıyordum bu aralığı kapatacak birkaç makale serisi yazmaya karar verdim.

Bunlardan ilki CentOS'a ve temel mantıkta linux işletim sistemlerine masaüstü kurulumu.

Masaüstü kurulumundan kastımız nedir ?

CentOS bildiğiniz gibi ilk kurulumda (server kurulumlarından bahsediyorum) standart olarak bizim komut ekranı dediğimiz tarzda bir ekranda açılır. Putty yardımıyla servera bağlanılıp linux komutları yardımıyla serverda işlemler yapılır.

Biz CentOS veya herhangi bir linux işletim sistemine desktop arayüzü nasıl yüklenir bugün bunu öğreneceğiz.
Devamını Oku »