Merhabalar,

Yazı olaylarına bayağı ara verdim ama dönüş yaparken de sitemi yenilemiş oldum.

Neyse özür faslını fazla uzatmadan bugün sizlere Vmware'de geçen yaşadığım bir sıkıntının çözümünü anlatacağım.

Olayımız Satın alınmış olan bir dedicated'ta oluşturmuş olduğunuz sanal bilgisayara istekleri göndermek.
Devamını Oku »


Merhaba arkadaşlar,

Yaklaşık 2 aydır hergün: "bugün mutlaka döküman paylaşmalıyım" düşüncesiyle uyanıp hiç bir şey paylaşmadığımı farkedince, bu 2 aylık periyodun acısını çıkartacak bir döküman paylaşma kararı aldım :)

Peki nedir bu döküman ? Tabii ki Adil Kullanım Kotası'nın Çözümü

Öncelikle "Adil Kullanım Kotası Nedir ?" bundan biraz bahsedelim.

Adil Kullanım Kotası: Sizlerin de bildiği gibi kullandığınız internet servis sağlayıcının, tüm kullanıcılarını düşünüp, interneti adil kullandırmak amacıyla yaptığı, "benim düşünceme göre" doğru olmayan bir uygulamadır. Bu uygulama neticesinde siz internet servis sağlacınızın size tanımlamış olduğu download/upload miktarını aştığını taktirde otomatik olarak internet hızınız düşmekte.
Ttnet için konuşacak olursak eğer 50gb download limitini aşarsanız hızınız otomatik olarak 1mbit seviyesine indirilir.
Devamını Oku »


Merhabalar, bu yazımda bir web projesini get sorgularına karşı nasıl güvenli hale getirebiliriz, mevcut güvenlik açıkları/tehlikeleri nelerdir, bunlardan nasıl korunuruz sorularına cevaplar bulacağız.

Öncelikle kendi yazdığımız sistemi ele alıp, bu sisteme ziyaretçi/saldırgan girdiğinde ne gibi tehlikeler yaratır bunları inceleyeceğiz.

Bildiğiniz gibi bir web sitesinde yapılan tüm istekler (request) get veya post şeklinde olmalıdır. Bunu biraz daha açacak olursak; Bir kullanıcı web sitenizde dolaşırken sürekli get veya postlar ile taleplerde bulunur, web sitesi ve server'da bu taleplere göre sonuçlar döndürür.

Bu yüzden ilk öncelikle inceleyeceğimiz konu istek (request) güvenliği.
Devamını Oku »


Merhaba arkadaşlar,

Bu yazımda sizlere daha önce anlatmış olduğum, Tumblr'ın ücretli temalarını, ücretsiz kullanma dökümanı sonucunda gelen mailler doğrultusunda. Kullandığınız premium temaların html'lerini düzenlemeyi anlatacağım.

Öncelikle bir önceki dökümanda yazılanları yapabildiyseniz bu işlem sizlere çocuk oyuncağı şeklinde gelecek çünkü aynı işlemleri tekrar uygulayıp gizlenmiş olan "Html Düzenle" butonunu aktifleştireceğiz.
Devamını Oku »


Merhabalar,

Sizlerinde bildiği gibi milenyum çağının başlaması ile birlikte İnsanlar yavaş yavaş gerçek hayattan sanal hayat'a doğru yol almaya başladı. Özellikle facebook, twitter, youtube gibi siteler ve bunun yanında medyanın da etkisiyle insanlar sosyal hayatını, gerçek hayattan çok sanal ortamda oluşturdukları hayatta yaşıyorlar.

Bu sanal hayatın insan üzerindeki yararlı ve zararlı etkileri şüphesiz ki uzun yıllarca tartışılacaktır ama bizim burada tartışacağımız, irdeleyeceğimiz konu ise zaten içinde bulunduğumuz sanal dünyada nasıl daha güvenli olabileceğimizdir.
Devamını Oku »