Yolunuz buraya düştüyse ya yanlışlıkla 3d video indirdiniz ya da arkadaşınızdan aldığınız film bilgisayarınız desteklemediği için ekranda yatay olarak çift gözüküyor.Bu durumda filmi yeniden indirmenize veya yeni film aramanıza gerek yok VLC Player bununla ilgili bize güzel bir nimet sunmuş çok kolay bir şekilde birbirine paralel bu iki görüntüyü teke düşürebiliyoruz.

İzlemeniz gereken adımlar aşağıdaki gibidir;
Devamını Oku »


Merhabalar arkadaşlar,

Bu yazımda size çoğu zaman önemsemediğimiz php mesajları hakkında bilgi vermeye çalışıcam. Php'de bildiğiniz gibi temel olarak 3 mesaj tipi var Notice, Warning, Error. Öncelikle bunları kısaca tanımlayalım.

Php'de kod yazarken yazdığınız kodla ilgili bir problem olduğu durumlarda bu mesaj başlıklarından biri ekranda görünür ve hata hakkında detay iletir.

Notice: Yazdığınız kodda bir aksilik olduğunu ama bu aksiliğin sistemi etkileyecek bir durum olmadığını belirtir.
Warning: Yazdığınız kodda bir hata olduğunu ve şu anda bir sıkıntı yaratmıyor olsa da ileride bir problem yaratabileceğini belirtir.
Error: Bu ise kodun zaten çalışmasına izin vermez ve hatalı olarak belirtir.

Bu genelde php'ye giriş seviyesindeki yazılımcıların dahi bildiği temel bilgilendirme mesajlarıdır bizim burada bugün değineceğimiz konu ise eldeki kaynakların verimli kullanımı. Burada bahsetmeye çalıştığım nedir ?
Devamını Oku »


Merhaba arkadaşlar,

Konuyla ilgili 2013 yılında bir makale yazmıştım Buradan ulaşabilirsiniz. Bu makaleden yaklaşık 2 yıl sonra WhatsApp Sesli arama özelliğini kullanıcılarına duyurdu ve kullanıma sundu.

WhatsApp Aramayı hangi cihazlar destekliyor ?


Mevcut halinde sadece android cihazlarda kullanılabilir durmda. Ios, Windows Phone kullanan cihazlar ise WhatsApp'ın resmi olarak arama özelliğini duyurmasını beklemek durumundalar.

WhatsApp sesli arama nasıl aktifleştirilir ?


Bunun için iki adet yöntem var ilk yöntem telefonunuz rootluysa aşağıda ileteceğim kodu yazmak, ikincisi ise WhatsApp'ın son sürümünü yükleyip, arama özelliği aktifleştirilmiş bir kişi tarafından çağrı almak. Çağrı aldıktan sonra bu çağrıyı 5 saniyeliğine cevaplamanız yeterli.
Devamını Oku »


Merhaba arkadaşlar,

Bu yazımda sislere Google Authenticator yardımıyla Linux sunucularınıza nasıl çift katmanlı doğrulama (Two step authentication) seçeneğiyle oturum açmayı anlatmaya çalışacağım. Öncelikle;

Çift katmanlı doğrulama nedir ?


Bildiğiniz gibi günümüzde bankaların hemen hepsi çift katmanlı doğrulama işlemi gerçekleştiriyor. Öncelikle şifrenizle bankanın panelinde oturum açıyorsunuz (ilk katman), daha sonra tarafınıza bir SMS gönderiliyor (ikinci katman) ve ilgili SMS'i girdikten sonra bilgilerin size ait olduğu teyit edilip, oturum açtırılıyor. Bunun temel amacı şifrenizi bilen herhangi birinin sizin adınıza oturum açmasını önlemek.

Google'da yıllar önce bu işe el atarak yayımlamış olduğu uygulamayla Google hesaplarına giriş esnasında dileyen kullanıcılarına çift katmanlı oturum açma şansı tanımıştı. Facebook'da geçtiğimiz aylarda benzer bir duyuru yayınlayarak dileyenlerin çift katmanlı oturum seçeneğine geçebileceklerini iletmişti.

Peki sunucumuzda neden çift katmanlı oturum kullanmalıyız ?Normalde sunucu yönetimi yapan arkadaşların çoğu keylogger, trojan vs.. benzeri terimlere aşina olup, ne olduğunu bilen insanlardır dolayısıyla buna karşı önlemleri vardır ama kimi zaman bilgisayarlarımızı güvendiğimiz 3. kişilerle paylaşma durumumuz oluyor eş, arkadaş, dost gibi vs.. bu tür durumlarda onların atacağı yanlış bir adım neticesinde bilgisayarınıza zararlı bir yazılım yüklenebilir veya biri şifrenizi girerken görüp, daha sonra başka bir yerden giriş yapabilir. Bunu önlemek amacıyla kullanmalıyız.
Devamını Oku »


Merhabalar arkadaşlar,

Bildiğiniz gibi WhatsApp sonunda Web uygulamasını devreye almış durumda fakat 4"'ten küçük ekrana sahip telefonlar WhatsApp'ın bilgilendirme mesajından dolayı qr kodu bir türlü okutamıyorlar.

Bunun sebebi Okudum anladım butonu (Ok, got it) ekran çözünürlüğünden dolayı gözükmemekte. Biraz uğraştırsa da problemi çözmüş durumdayım. (Special Thanks goes to Levent :) )

Öncelikle hala WhatsApp Web butonunu aktifleştiremeyenler varsa bu işlemi nasıl yapacaklarını açıklayalım.
Devamını Oku »