Merhaba arkadaşlar,

Uzun zaman boş durunca ne yapıp edip, gereksiz bir uygulama yapmaya karar verdim. Uygulamanın temel olarak amacı herhangi bir sebepten dolayı tweetleri gizlenmiş, yasaklanmış olan kullanıcıların tweetlerini kendi takipçilerinize paylaşmak isteyebilirsiniz. (Örn: @HARAMZADELER333) Bu durumda ilgili tweet'i tıkladıktan sonra kopyala, yapıştır yapmanız gerekiyor. Ben de bu süreci hızlandırmak adına boş boş duracağıma ufak bir script yapayım, insanlığa bir katkım olsun istedim.

Scripti kullanabilmeniz için Firefox'da Greasemonkey, Chrome'da ise Tampermonokey eklentisinin yüklü olması gerekmekte.

İlgili uygulamalar sisteminizde yüklü ise yapmanız gereken tek işlem buraya tıklayıp, gelen sayfadaki "Install this script" butonuna tıklamak.

Chrome'da TamperMonkey eklentisi yeni bir sekme açacak, orada Install butonuna basmanız yeterli.
Firefox'ta ise kodları gösterecek sağ üstte yer alan "Install Scrip" butonuna basmanız yeterli.

Script yüklendikten sonra Twitter'da her tweet'in altına otomatik olarak Rt New butonu eklemekte. Yeni gibi tweet atmak istediğiniz tweetler için bu butona basabilirsiniz.

Not: Twitter gibi global firmaların bildiğiniz gibi sıklıkla arayüzleri değişebiliyor. Şu anda en güncel arayüze göre yazdım. Herhangi bir problemden dolayı çalışmaması durumunda bildirirseniz düzenleyebiliriz.
Devamını Oku »


Merhabalar arkadaşlar,

Yeni çıkan internet yasası neticesinde bugün itibarı ile youtube da engellenmiş durumdadır.

Dilerseniz engellenme durumunu buradan sorgulayabilirsiniz.

Peki youtube engelini nasıl aşıcaz ?

Windows için DNS kullanmadan yapmanız gereken adımlar;

 • C:\windows\system32\drivers\etc klasöründeki hosts dosyası Notepad++ veya notepad ile açılır.
 • dosyanın en altına
 • 74.125.227.135 youtube.com
  74.125.227.135 www.youtube.com
  satırları eklenip kayıt edilir.


Linux için ise;


 • /etc/hosts dosyasını ise nano, vi veya favori editörünüzle açıp
 • dosyanın en altına
 • 74.125.227.135 youtube.com
  74.125.227.135 www.youtube.com
  satırları eklenip kayıt etmeniz yeterli.

Devamını Oku »


Özellikle twitter'ın da yasaklanmasıyla son günlerde internet kullanıcılarının büyük bir bölümünün yasaklara karşı kullanmak zorunda kaldığı "VPN nedir, nasıl çalışır, çeşitleri nelerdir, iyi ve/ya kaliteli vpn'lere nasıl sahip olunur, vpn nasıl kurulur" bu konuları VPN döküman serisinde anlatmaya çalışıcam.

VPN Nedir ?En temel ve basit sorudan başlayalım. VPN: Virtual Private Network yani tam kelime anlamıyla Sanal Özel Ağ; Bulunduğunuz ağdan, bambaşka bir ağa bağlanmanızı sağlayan bir aracıdır. Tanım yapınca biraz karışık bir şeymiş gibi gözükebilir daha sade anlatmaya çalışacak olursak bağlanmaya çalıştığınız siteye (ağa) bağlanmanıza yardımcı olan bir araçtır.

Aşağıdaki görselde de basit bir şemasını görebilirsiniz. Normalde bir ağa internet üzerinden direk bağlanmaya çalıştığınızda bir çok yere bilgi gönderir, alırsınız. Bilgi alış verişi yaptığınız, bir siteye girmek için geçirdiğiniz yolculuğu görmek isterseniz;Windows için;
Başlat > çalıştır > Gelen ekrana cmd yazıp enterlayın ve örneğin tracert merdincz.com yazıp enterlayın.

Linux için;
traceroute merdincz.com

Ben uğraşmayayım online olarak bakmak istiyorum diyenler ise buradaki site'den bir siteye girmek için kat edilen yolu görebilirler. (Sitedeki bilgi sizin localinizi değil, siteye ait sunucunun bulunduğu yeri göstermektedir)
Devamını Oku »


Merhaba arkadaşlar,

Yasağın yasaklandığı bugünlerde Tib'in kendi resmi web sitesinde herhangi bir yasaklama kararı bulunmamasına rağmen Google DNS'e (8.8.8.8,8.8.4.4) erişim engellenmiş gözüküyor.

Bu olay, biz özgür internet kullanıcılarına engel bir durum değil. Google DNS'e bir çok alternatif bulunmakta bunlardan en başarılı ve hızlısı bence Open DNS.

Open DNS'in kendi adresine buradan ulaşabilirsiniz.

Dns adresleri;

208.67.222.222
208.67.220.220


Önemli Uyarı


Bir çok engel ve yasağın çıkmaya başladığı bu günlerde sadece iyi niyetli insanlar değil, kötü niyetli insanlar da sizlere yardımcı olmaya çalışıp, farklı DNS adresleri verebilirler.
Devamını Oku »


Merhaba arkadaşlar,

Bilgisayarlar için dns değiştirip, twitter ve diğer yasaklı sitelere nasıl girebileceğinize dair burada konuyla ilgili bilgi vermiştim şimdi sıra akıllı cihazlarda işlemin nasıl yapılacağında.

Elinizde ios kullanan herhangi bir cihazdan aşağıdaki yöntemleri uygulayarak DNSlerinizi değiştirip, twitter ve ileride yasaklanacak sitelere erişebilirsiniz.
Devamını Oku »