Bildiğiniz gibi ticarette en önemli şey maaliyeti düşük tutmaktır. Online ticaret üzerinde işlem hacminin yaklaşık 35 milyar liraya ulaştığını ve her sene ortalama bu rakamın bir önceki yıla oranla %25 artığını düşünecek olursak; e-ticaret'in girişimciler için ne kadar önemli bir platform olduğu ortaya çıkıyor.

E-ticarette kullanıcıların kafasını en çok bulandıran ve alışverişi yarıda bırakmalarına neden olsan işlem ise girilen web sitesin olan güven. Girişimci olarak ise sizin başa çıkmanız gereken konu bu.

Geçtiğimiz günlerde TeaKolik'in kurucusu Hamza Şamlıoğlu'nun attığı bir tweet, benim de yakala.co'nun ilk kurulduğu dönemde yaşadığım tedirginliği aklıma getirdi ve bu yazıyı yazmamın girişimcilere yararı olacağını düşündüm.

Burada bahsetmeye çalışacağım konu: ziyaretçilerin, web sitesine girdiklerinde, nelere dikkat ettiği, neye güvenip satış işlemini tamamladıkları olacak.

Maddeler halinde bir e-ticaret sitesine güvenmeyi açıklayacak olursak;
Devamını Oku »


Öncelikle şunu belirtmeliyim ki otel yazılımı satın almanın, başka bir işletme, sektör için yazılım satın almaktan teoride pek farkı yoktur. Benim burada vereceğim örnekler turizm sektörü ile ilgili olacağından dolayı başlığın bu şekilde olmasını uygun gördüm.

"Öncelikle otel yazılımı nedir" bunu irdeleyelim;Oteller bildiğiniz gibi müşterilerin, yani turizmci tabiri ile misafirlerin konakladığı, tatil yaptığı işletmelerdir. Bu işletmelerin temel amacı misafirlerini rahat ettirip, onlara kontrorlu bir hizmet sunabilmektir. Bu temel görevlerini yerine getirirken hem misafirlerini özel hissettirecek hem de tüm bilgiye hızlı ve efektif şekilde erişebilecekleri bir programa ihtiyaç duymaktadırlar. Burada ise devreye piyasada 100lerce bulunan otel yazılımları, otel programları, otel yönetim sistemi vs.. çeşitli adlarla bulunan yazılımlar devreye girmektedirler.

Peki Otel programı satın alırken nelere dikkat edilmeli ?


Devamını Oku »


Merhaba arkadaşlar,

Windows 8.1'i hepimiz çeşitli sebeplerle indirdik. Kimimiz yazılımcı olarak yeni yazılımlarımızı yeni işletim sistemine uyumlu hale getirebilmek için, kimimiz sırf lisans derdiyle uğraşmamak için, kimimiz ise sırf meraktan kurduk.

Microsoft Windows 8.1'i resmi olarak duyurmasının ardından ise bizim işletim sistemimize bir son tarih belirlendi.

Mevcut Preview kullanıcıları 01 Ocak 2014 tarihine kadar herangi bir kısıtlamaya uğramadan işletim sistemlerini kullanabilecekler.

O tarihten sonra ise windows 8.1'ler kullanamaz durumda olacak. Windows'u illegal yoldan kullanmak isteyenler için bu iyi bir haber. O tarihe kadar mutlaka bir patch çıkıp, kullanıcıları tatmin edecektir :)

01 Ocak 2014 tarine kadar iyi kullanımlar :)
Devamını Oku »


Counter Strike veya Half Life kimi zaman windows 8 veya windows 8.1'de çalışma konusunda sıkıntı çıkartabiliyor.

Tüm yüklemeyi tamamladıktan sonra ilgili kısayol linkini çift tıkladığınızda açılma yönünde herhangi bir tepki almıyorsanız yapmanız gereken işlem basit.

Muhtemelen yönetici olarak çalıştırmayı, uyumluluk modunda Windows XP SP3 seçip çalıştırmayı denemiş, sonuç alamamışsınızdır. Bunları geri almanıza gerek yok.

Bu işlemleri yapmamış olan arkadaşlar var ise yapması gereken işlem öncelikle Counter veya Half-life'ın simgesini sağ tıklayıp, Özellikler sekmesinde bulunan, Uyumluluk tabındaki Uyumluluk modunu, Windows Xp SP3 seçmeleri ve ek olarak en alttaki yönetici olarak çalıştır seçeneğini işaretlemeleri gerekmekte.
Devamını Oku »


Merhaba arkadaşlar,

Windows 8 ve 8.1 hayatımıza girdikçe sürekli yeni şeyler keşfediyoruz. İlk keşfedilen Başlat butonuna sağ tıklandığında ortaya çıkan Bilgisayarı Kapat, Çalıştır, Denetim Masası gibi seçenekler olan gizli menü idi.

Daha sonra keşfedilen ise oyunlardan hatırlayacağınız "God Mode" yani Yönetimsel Araçlar kısayolu.

Normalde windows'ta direk olarak buna ait bir klasör yok fakat herhangi bir yerde yeni klasör oluşturup, ismini;
Yönetimsel Araçlar.{ED7BA470-8E54-465E-825C-99712043E01C}


yaparak kendinize ait windows 8 (ve 8.1)'e ait tüm ayarları görebileceğiniz bir kısayol oluşturabiliyorsunuz.

Dilerseniz bunu masaüstüne veya başlat menüsüne ekleyerek ayarlara çok daha hızlı ve kolay şekilde erişebilirsiniz.
Devamını Oku »