Merhaba arkadaşlar,

Linux makinenizi sürekli olarak putty üzerinden kullanıyorsanız belirli süre sonra herhangi bir servisi yeniden başlattığınızda mutlaka bu hatayla "xxx is dead but pid file exists" karşılaşırsınız.

Bu hatada anlatılmak istenen nedir ? servis durdu fakat servisin işaret ettiği pid dosyası hala mevcut.

Peki bu hatayı nasıl aşıcaz ?
Devamını Oku »


Merhaba arkadaşlar,

Bildiğiniz gibi Windows 8 ve Windows 8.1'de bilgisayar açıldığında ilk etapta sizi masaüstü yerine bir başlangıç ekranı yani yeni başlat menüsü karşılıyor.

Bundan sıkılan veya kullanmak istemeyenler için de bir çözüm mevcut.

Yani Windowsunuz açıldığında başlangıç menüsü yerine, direk masaüstünüzün açılmasını istiyorsanız yapmanız gerekenler aşağıdaki gibidir.

Bilgisayarınız açıldıktan sonra Başlat çubuğuna sağ tıklayıp, Özellikler'i tıkladıktan sonra gelen ekranda "Gezinti" tabına geçip, "Oturum açtığımda Başlangıç yerine masaüstüne git" seçeneğini işaretleyip, Uygula butonuna basmanız yeterli.

Bundan sonra bilgisayarınızda her oturum açtığınızda, başlangıç menüsü yerine masaüstünüz ekrana gelecektir.
Devamını Oku »


Merhaba arkadaşlar,

Burada sizlere Windows 8.1'de masaüstü resminizle, başlat menüsünün arkasındaki resmi aynı yapmayı anlatıcam.

Bu işlemi yaptığınızda Başlat menüsünün arka planı trasparan bir hal alarak sizin masaüstünüzü göstermekte.

Yapmanız gereken işlem son derece basit.

Bilgisayarınız açıldıktan sonra Başlat çubuğuna sağ tıklayıp, Özellikler'i tıkladıktan sonra gelen ekranda "Gezinti" tabına geçip, "Başlangıç ekranında masaüstü arka planımı göster" seçeneğini işaretleyip, Uygula butonuna basmanız yeterli.

Bu işlemi yaptıktan sonra Başlangıç ekranının arka plan resmi ile, Masaüstü arka plan resminiz aynı olacaktır.
Devamını Oku »


Merhaba arkadaşlar,

Bildiğiniz gibi her programalama dilinde işimizi kolaylaştıran fonksiyonlar bulunmaktadır. Biz yazılımcılar da genelde işimize lazım olan bir fonksiyon olduğunda ilk etapta "bunun hazır fonksiyonu var mı" diye araştırırız yoksa kendimiz fonkiyon veya class yazarız.

Burada bahsedeceğimiz konu ise php ile iki array (dizi)'yi birleştirmek. Sonuç olarak ise kimi zaman fonksiyona gerek olmayabileceğini anlatmak.

Burada asıl bahsetmeye çalışacağım konu multi dimensional arrayları birleştirirken key değerlerini kaybetmemek ama ilk etapta array birleştirmeyi anlatacağım.

Bunun için php'de kullanabileceğiniz fonksiyon array_merge fonksiyonudur.
Devamını Oku »


Merhaba arkadaşlar,


Bu dökümanda sizlere Windows 8.1 Pro Preview Değerlendirme kopyası yazısını silmeyi anlatacağım. Diğer dökmanlardan veya programlardan farkı ne diyecek olursanız burada işlemi kendiniz gerçekleştiriyorsunuz. Doğal olarak indirdiğiniz dosyanın virüs, trojan, keylogger olma ihtimalini ortadan kaldırıyorsunuz. Dileyen olursa, ilgili dll dosyalarının nasıl düzenlenebileceğini, ilgili yazı yerine istediğiniz farklı bir yazıyı nasıl yazabileceğinizi anlatabilirim.

Çok büyük bir zahmet gerektiren veya tehlikeli bir iş değil, beni aslında rahatsız eden bir yazı da değildi fakat arkadaşlarımdan teki bu yönde talepte bulununca biraz araştırma yapıp, yardımcı olmaya karar verdim.

Öncelikle yapmanız gereken işlem buradaki zip dosyasını download etmek.
Devamını Oku »