Sosyal mühendislik nedir ? Sosyal mühendis kimdir ? Sosyal mühendislik teknikleri nelerdir ?Merhabalar arkadaşlar,

Bu yazımda size sosyal mühendis nedir, kimdir, ne iş yapar, nasıl yapar bunlardan bahsetmeye çalışıp birkaç denk geldiğim veya uyguladığım sosyal mühendislik deneyimimi sizlere aktarmaya çalışacağım.


Yazımın sonunda da 5 adet örnekle, taktik, saldırı artık ne ad vermek istiyorsanız öğrenmiş olacaksınız.

Öncelikle günümüzün popüler cümlelerinden olan sosyal mühendisliğin tarihinden başlayalım.

Sosyal mühendislik dediğimizde aklımıza ister istemez gelen ilk isim Kevin Mitnick oluyor. Kendisinin aldatma sanatı adında konuyla ilgili bir kitabı da mevcut.

Tabii ki sosyal mühendislik kavramı Kevin Mitnick ile ortaya çıkmadı, kendisi sosyal mühendisliğin önemini ve kullanımını insanlara hatırlatan değerli bir güvenlikçi.

Biz Kevin Mitnicki boş verip, sosyal mühendislik yolundan ilerleyelim.

Mühendislik denince ülkemizde hemen herkesin aklına ilk etapta bir bölüm, üniversite, diploma geliyor ama bu mühendislik dalının diplomayla işi yok. Biraz kaldırım mühendisi gibi fakat daha ziyadesiyle kaldırım yapma işini kendi yararına yaptıkları söylenebilir.

Sosyal mühendislik basitçe elde edilmek istenen bilgiyi, karşıdaki insanı yanıltarak elde etmektir. Bunun çeşitli yolları mevcut.

Örneğin bir kişinin mailini veya herhangi bir sitedeki oturumunu hacklemek için göndermiş olduğunuz fake* sosyal mühendisliğin basit bir yöntemidir veya mailinize, cep telefonunuza sürekli gelen "müjde x kazandınız" temalı mesajların da temel prensibi sosyal mühendisliktir, sizi aldatmaya yöneliktir.

Bunun neresi aldatma, bunun neresi mühendislik derseniz yanılırsınız.

Hazır yeri gelmişken, size tanıdık bir sosyal mühendislik hikayesinden bahsedeyim. Muhtemelen anlatınca aa böyle durumları hatırlıyorum" diyeceksiniz bu bahsedeceğim durum sayesinde insanlar çok fazla para kazandı/kaybetti temel mantık ile aldatıldı.
Devamını Oku »