Genelde konuyla ilgili olsun veya olmasın farketmez insanların son çıkan web sitesi kanunu ile birlikte en çok merak ettiği soru; "Web sitesi kaça mal olur ?"

Bu soru genel bir soru olmakla birlikte bunun bir kıstası yoktur fakat temel ihtiyaçları göz önünde bulundurursak ortalama minimum bir tutarı vardır.

Nedir bu tutar ?

Öncelikle bir web sitesi açmak istiyorsanız domain yani site adına, sitenin dosyalarını yükleyebilmek için ise hosting hizmetine ihtiyacınız vardır.

Domain dediğimiz site adı yani ornek.com veya şu anda benim sitemin adı olduğu gibi merdincz.com gibi bir domain ortalama yıllık 9-10$ civarındadır. Bu rakamı domaini aldığınız firmanın indirim kuponunu bularak 2-3$ seviyelerine çekebilmeniz mümkün.

Peki hosting hizmeti ?

Hosting hizmetinin durumu ve boyutu sizin ihtiyacınıza göre değişir. Veritabanı olmayan sadece kişi, kurum hakkında bilgi veren bir hosting hizmeti ise yaklaşık yıllık ortalama 60-70TL'dir.

Yani zorunlu ödemeniz gereken minimum tutar ortalama 70, 80 TL civarındadır.

Bunun dışında tabii ki web sitesini yapan kişinin alacağı tasarım ve kodlama ücreti vardır. Bu ücret ise kişinin kendi emeği ve fiyatlandırmasına göre değişir. Basit ve emek gerektirmeyen bir web sitesi için web master 500 TL isteyebileceği gibi sadece tasarım için sizden 15.000 TL de talep edebilir. Bu tamamen özgünlüğe ve kişinin fiyatlandırmasına bağlı olarak değişir.

Peki ücretsiz web siteleri yok mu ?Tabii ki var. Ücretsiz olarak hizmet alabileceğiniz blogspot, tumblr ve hatta web sitenizi komple yapabileceğiniz hizmetler mevcut tabii bunun için uzman seviyesinde olmasa da orta seviyede bilgisayar bilginiz olması gerekmekte ama merak etmeyin facebook, twitter gibi paylaşım sitelerini zorlanmadan kullanabiliyorsanız yukarıda saydığım hizmetleri de tamamen ücretsiz kullanabilirsiniz.